Mi az a kék fény, és hogyan károsítja a szemünket?
A kék fény (vagy kék-ibolya fény) például a napfény spektrumának gyakori része. A kék fény egyes összetevői hasznosak, sőt szükségesek az életünkhöz, de túl sok belőlük hosszú távon károsíthatja a látást, felgyorsíthatja a szem öregedését, szürkehályoghoz és a retinasejtek károsodásához vezethet.
KÉK FÉNY
A 380 és 470 nm közötti kék fényt károsnak tartják, mert retinakárosodást és szürkehályogot okozhat, és összefüggésbe hozható az alvászavarokkal.
A kék fény nem minden spektruma rossz; például a 470 és 500 nm közötti spektrumot, amelyet türkizkék fénynek is neveznek, általában jónak tartják.
A látható kék fénynek ez a tartománya azért előnyös, mert serkenti a természetes reflexeket, amelyek megvédik a szemet a túlterheléstől, és segíti az agy kognitív funkcióit is. Serkenti a retina fényérzékeny ganglionsejtjeit, a pupillareflexet és szabályozza a cirkadián ciklust.
Hol fordul elő a kék fény?
Napjainkban a szemünk gyakorlatilag egész nap kék fénynek van kitéve a napfény, a mobiltelefonok, a számítógépek, a televízió képernyője és gyakorlatilag minden digitális eszköz által.
Mi a kék fénytől való szemvédelem megelőzése?
Egyszerű megoldás a szemüveg (esetünkben a nem dioptriás szemüveg), amely láthatóan visszaveri a káros kék-ibolya fényt a lencsékről, így segítve a látás védelmét.